O pleť pečuje téměř každá žena. Ačkoli se trendy i postupy mění, panují v rámci tohoto tématu mnohé mýty. V dnešním článku se pokusíme poodhalit roušku pravdy kolem mýtů v péči o pleť, jež mnohé z nás stále mohou věřit. Je pravdou, že řadě z mýtu v oblasti kosmetiky a péče o pleť jsem kdysi věřila i já. Ta doba je již pryč. A jelikož se na mě stále obracíte s podobnými dotazy, zkusila jsem pro vás sepsat ty nejpalčivější, kterým rozhodně nevěřte.
Pojďme si představit nejčastější mýty kolem péče o pleť. Jde o mýty, které vám zkušené kosmetičky ihned vyvrátí. A stejně tak se o to pokusím i já.
- Hydratovat pleť lidé s mastnou pletí nemusí
Ačkoliv se to mnohým ženám zdá asi logické, pravda to není. I mastná pleť vyžaduje hydrataci. Takže vaše snaha, ještě více ji vysoušet, je to nejhorší, co můžete udělat. V tomto okamžiku žlázy začínají produkovat o to více mazu. Právě tím se dostanete do začarovaného druhu.
Nebojte se a své mastné pleti dopřejte potřebnou dávku hydratace. Zejména pak vhodnými krémy, které jsou určené pro mastnou pleť. Ideálně sáhněte po kosmetice, která obsahuje zinek, ovocné kyseliny či vitamíny.
- Pěnící produkt nemusí vždy obsahovat detergent
Možná to znáte - každý nás straší, že cokoliv pění, je automaticky špatné. Je to částečně pravda – bavíme se o přípravcích na obličej, které obsahují sírany - nejlevnější sírany, které v tomto směru působí nejhůře, patří laurylsulfát sodný a laurethsulfát sodný (SLS). Právě tyto látky narušují ochrannou vrstvu pokožky, čím dochází k vysoušení a podráždění.
Já osobně doporučuji, když to jde, čemukoliv „pěnívému“, kde je složení na více než 5 – 8 řádků, se vyhnout.
- Máte citlivou pleť? Pak pro vás peeling není.
Další z mýtů, který se pokusím vyvrátit. Hned na úvod – tzv. exfoliace neboli peeling je obecně prospěšný pleti. A to i ženám, které mají citlivou pleť.
Pokud vlastníte citlivou pleť, pak byste jen měly zvolit šetrnější variantu a zapomenout na klasický mechanický peeling – ten hrubozrnný. V případě, že máte citlivou pleť, volte enzymatický peeling – přičemž tím pleť nemasírujte, ani nedřete. Tento typ peelingu je vhodné nanést jako pleťovou masku a nechat působit. Na závěr aplikace již jen stačí opláchnout. Vaše citlivá pleť to opravdu ocení.
A rada na závěr – zapomeňte i na domácí peeling. U nich nedokážete udržet pH či obtíže s kontaminací při výrobě. To pro vaši citlivou pleť prostě není, věřte mi.
- Micelární vody nebrat
I s tímto názorem jsem se již setkala – a bohužel, v tomto případě je to další z mýtů. Platný ovšem pro kvalitní micelární vody. Věřte mi, že micelární vody nám mohou opravdu posloužit, protože micely (olejové kapičky) skutečně skvěle přitahují maz a nečistoty. Díky tomu právě micelární voda pleť odlíčí a zároveň perfektně vyčistí. Nezapomeňte však na závěr aplikace pleť poctivě opláchnout vodou!
- Na jaře a na podzim není třeba péče o pleť
Ano, nejčastěji se setkáme s články, které nám radí, jak pečovat o pleť v zimě a v létě. Avšak na jaro a podzim se často zapomíná. Přitom, právě v tomto období je zásadní příprava. Bez ní bude naše pleť trpět mrazem v zimě a pod náporem UV záření v létě.
Po létě je vaše pleť dehydratovaná, je nutné ji na podzim dostat do formy. Kromě kvalitního denního a nočního hydratačního krému používejte i na odličování přípravky s obsahem zvláčňujících složek, které nevysušují pleť.
- Nosíte make-up? Ucpáváte si póry!
Je pravdou, že historicky byl make-up hutné konzistence, který opravdu pleť doslova „ucpal“. Ta pak nemohla dýchat a problém byl na světě. Za tu dobu došlo k mnoha změnám – dnes již mají kvalitní make-upy jemnou texturu, která pleť nezatěžuje.
Důležité je při výběru myslet nejen na správný odstín, ale také na kvalitu vaší pleti. Suché dopřejte hydratační make-up, citlivé zase ověřené značky z lékárny.
- Značku krému je třeba pravidelně změnit
Tohle slýchám velmi často – že když něco „používáme“ dlouho – pleť si zvykne a účinné látky ztrácí na síle. Prostě a jednoduše – pleť přestane reagovat a my utrácíme peníze zbytečně.
Ovšem, dle odborníků je to holý nesmysl. A já s nimi souhlasím – jestliže naše pleť daný produkt snáší a reaguje na něj pozitivně, není důvod ho měnit. Ostatně, vzpomínáte, jak dlouho trvalo najít produkt, který vám vyhovuje? Tak se ho držte!
Naše oblíbené značky najdete přehledně i u nás.
- Vrásky jsou genetická záležitost
Věřte nebo ne – vrásky jste nezdědili. Je pravdou, že některé vlastnosti kůže skutečně ovlivňují geny. Ale vězte – na stárnutí pleti nemají geny žádný vliv.
Stav pokožky souvisí s vaším životním stylem. Pokud žijete ve stresu, špatně se stravujete, nedodržujete pitný režim – pak zbystřete. Vaše pleť je ohrožena vráskami. Nezanedbatelnou část pak ovlivní i kouření či alkohol. Myslete na to, až se příště podíváte do zrcadla.
- Akné a čokoláda
Možná jste to už slyšeli – tučné jídlo a čokoláda – také vás tím rodiče strašili? Je pravdou, že tučné škodí vašemu zdraví, ale nikdo zatím neprokázal, že by čokoláda a tučné jídlo stálo za pupínky v obličeji.
Máte-li pocit, že vám čokoláda nedělá dobře, nejezte ji. Naopak – čokoláda s vysokým podílem kakaa, může pozitivně ovlivnit vaši pleť – díky obsahu antioxidantů.
- Není toho krému na mě ještě málo?
Další z mýtů, který si schovávám na konec. Věřte nebo ne, 10 cm vrstva krému prostě nezaručí vyšší účin. Naopak – čím silnější vrstva, tím více starostí.
Pokožka totiž dokáže vstřebat opravdu jen tenkou vrstvu krému. Vše navíc se buď vsákne do polštáře, oblečení či natropí neplechu v průběhu dne.
Nanášejte kosmetiku v přiměřeném množství – stačí to. Eventuálně aplikujte vícekrát denně, dle potřeby. Ale s tloušťkou vrstvy to nepřehánějte.
Tak a teď schválně – kolika mýtům jste dodnes věřily dámy? Nebo tu máme i nějaké pány, které zajímá tato problematika? Dejte nám vědět…